25.05.2019 r. - Górowo Iławeckie - Żywkowo

GÓROWO IŁAWECKIE – ŻYWKOW0- 25.05.2019

 

Górowo Iławeckie- niewielkie miasto z wielkim urokiem, gdzie zatrzymał się m.in. Napoleon Bonaparte. Spacerując górowskimi ulicami możemy natknąć się m.in. na pozostałości dawnych murów miejskich                  i zabytkową wieżę ciśnień oraz ukraińską izbę pamięci. Miłośnicy historii z pewnością będą chcieli zobaczyć pastorówkę dawnego kościoła ewangelickiego; budynek, w którym w 1807 roku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Unikatowym miejscem nie tylko w skali kraju, ale Europy, jest muzeum gazownictwa.

 

Żywkowo nazywane jest bocianią stolicą Polski. Znajduje się tam od 40 do 60 gniazd, gdzie mieszkają bociany białe. Do tej składającej się z dziewięciu gospodarstw i zamieszkanej przez 25 osób wsi co roku przylatuje około 100 bocianów, a odlatuje dwa razy tyle. W samym sercu wsi znajduje się ośrodek Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a tuż obok niego wieża widokowa. Żywkowo jest doskonałym przykładem na to, że działalność człowieka nie musi negatywnie wpłynąć na życie zwierząt.

 

"Diabelski Kamień" w Bisztynku to jeden z największych w Polsce głazów narzutowych. Wysokość kamyczka to 3 m, obwód - 28 metrów.

 

Program Wycieczki

 

  • 8:00- wyjazd z Olsztyna ul. Staromiejska ( budynek PTTK)
  • przejazd do Górowa Iławeckiego
  • zwiedzanie: Ratusza, Cerkwi greckokatolickiej, domu, w którym nocował Napoleon, wieży ciśnień, murów miejskich, zabytkowych kamieniczek w centrum miasta, Muzeum Gazownictwa
  • przejazd Żywkowa
  • spacer po wsi, wejście na wieżę widokową, muzeum bociana
  • 17:00- powrót do Olsztyna

 

Koszt udziału- 100,00 zł  przy minimalnej grupie 20-osobowej   (transport, opieka przewodnika, ubezpieczenie, wstępy)